איך להשתלב בעולם הנדל"ן בחו"ל?

כל יזם מתחיל יודע כי ההשקעה הסולידית המניבה ביותר, עם פחות סיכונים, היא השקעה ביזמות נדל"ן. ואכן, במשך שנים נרתעו הישראלים מלעסוק ביזמות נדל"ן בחו"ל, בעיקר בשל קשיי השפה ואי ידיעת התהליכים הנחוצים והקשורים להשקעה.

אולם בשל העליה החדה במחירי הדירות בישראל, החלו רבים לעסוק ביזמות נדל"ן בחו"ל וגילו ש"השד הוא לא כל כך נורא".

בשנים האחרונות מתפתח יותר ויותר הנושא הנ"ל – במדינות שונות בעולם, הן ע"י חברות השקעה ישראליות והן ע"י יזמים ישראליים פרטיים. מרבית ההשקעות בנדל"ן מתבצעות בארה"ב ובאירופה, במדינות כמו גרמניה, אנגליה, צ'כיה, רומניה, הונגריה ופולין.

להשתלב בעולם הנדל"ן בחו"ל

התפוצצות בועת הנדל"ן בארה"ב בשנת 2008, שהביאה למשבר כלכלי חמור, מה שהשפיע על כלכלות בכל רחבי העולם (פחות על ישראל), הביאה לירידה חדה במחירי הנדל"ן במספר מדינות וערים ספציפיות בארה"ב, מה שלא נעלם מעינם של "ציידי ההשקעות". עשור שנים אחרי המשבר, ישנן עדיין "מציאות" בשוק האמריקאי ובעיקרון זה מה שאתם שואפים אליו – השקעה במחיר נמוך שתביא לרווח נאה בעתיד.

ליזמות מעבר לים ישנם יתרונות רבים, אך גם כאן שימו לב – כמו בכל השקעה גם כאן ישנם סיכונים ועל מנת להיות בטוחים שלא נשים את כספנו על קרן הצבי, יש להכיר את נושא יזמות נדל"ן בחו"ל מאחור ומלפנים.

מה שחשוב לזכור בכל יזמות נדל"ן בחו"ל הוא צפי מימוש הרווח וקצב התקדמות הפרויקט. ישנם יזמים שהשקיעו בפרויקטים של נדל"ן שטרם נבנו, בעיקר בשל מחיר אטרקטיבי, אולם לא פעם מדובר בהשקעה בעלת סיכון גבוה יחסית, גם אם היא לא נראית כזאת בהתחלה.

לכן, לפני רכישה שכזאת יש לוודא מראש שאתם מודעים ויודעים את כל הפרטים הקטנים בעסקה, בעיקר בכל הנוגע לאישורים הממשלתיים והעירוניים לפרויקט ומידת האיתנות של הקבלן המבצע. כך תוכלו להיות בטוחים שלא תישארו עם השקעה שבמקרה הטוב, זמן הצפי למימוש הרווח יתארך ויתארך ובמקרה היותר גרוע, תתקעו עם פרויקט שיישאר במשך שנים ארוכות "על הנייר".

חשוב לזכור שהתהליכים הבירוקרטיים אותם כל יזם נדל"ן בחו"ל צרך לעבור משתנים ממדינה למדינה. במידה ואתם יזמי נדל"ן ובעיקר אם אתם משקיעים קטנים עליכם להיות בקיאים בתהליכים הכרוכים בהשקעה באותה ארץ בהם אתם מעוניינים להשקיע.

בנוסף, רבים בוחרים להשקיע בצורה עצמאית ועל הדרך לחסוך בעמלות, אולם אם אתם חושבים שאין לכם ידע מספיק (או זמן להתעמק בנושא) מומלץ להתייעץ במומחי נדל"ן שיספקו לכם את הייעוץ והשירות הנדרש (השקעה קטנה כדי שתוכלו "לישון בשקט בלילה"). במידה וזמנכם בידכם, תוכלו לקחת קורס בנושא יזמות נדל"ן בחו"ל.

מה חשוב לדעת לפני כניסה ליזמות נדל"ן בחו"ל?

משקיעים רבים שהשקיעו בנדל"ן בחו"ל נותרו כעבור תקופה במצב בו השקעתם ירדה לטמיון וכספם לא הוחזר להם. לכן יש לבדוק האם ההשקעה מועברת לחשבון נאמנות. חשוב שתבינו לפרטי פרטים את המסלול הכסף ומה הן הביטחונות והערבויות המובטחים לכם, כדי שתהיו בטוחים שכספכם בטוח. והכי חשוב: האם ישנה ערובה המבטיחה כי במידה והעסקה אינה יוצאת לפועל כפי שמתחייב בחוזה, מובטח לכם שתקבלו את הכסף חזרה.

לאחר שהבטחתם שכספכם מובטח, לא פחות חשוב לדעת במה אתם משקיעים?

בארץ לכולם ברור שאזורי הביקוש הם במרכז הארץ, אך בחו"ל, גם אם העיר שבה תתקיים ההשקעה נחשבת למבוקשת, חשוב לדעת האם הנכס נמצא בשכונה מבוקשת? מה העתיד צופן לה ע"י אנשי נדל"ן מקומיים והאם ישנה תכנית עירונית שבוודאי תשפיע על מחירי הדירות בעתיד לכאן או לכאן?

כמו כן, בדקו את מצב הדירה או הבניין ובמידה ותרכשו את הדירה או הבניין, האם יהיה עליכם לשלם תשלומים נוספים שייקרו את ההשקעה (גובה הארנונה, מס שבח, מיסי ועד בית ועוד) ועלולים לטווח הארוך להפוך את ההשקעה ללא רווחית.

השארת תגובה