דעו את זכויותיכם: בדיקת זכאות להחזר מס בקלות ובמהירות

כאזרחי מדינת ישראל כל אחד ואחת מאיתנו צריכים להיות מודעים לזכויות ולחובות שלנו, והנושא שנדבר עליו היום הוא המיסים שאנחנו נדרשים לשלם. יש הבדלים מהותיים במיסוי בין שכירים לעצמאים, בין עצמאים שעובדים לבד ובקטן לעסקים גדולים יותר, בין עוסק מורשה לעוסק פטור, בין אנשים בסטטוס אישי שונה ועוד. אם היינו אומרים לכם שהרשויות גובות מכם יותר מדי כסף, הייתם רוצים לקבל אותו בחזרה? אנחנו בטוחים שכן, וכדי לעשות זאת אתם צריכים להכיר את הסיטואציה שבה אתם יכולים להיות זכאים להחזר מס ואת התהליך להגשת הבקשה – הכול מפורט במאמר שלפניכם.

מדוע אנשים מגיעים למצב של זכאות להחזר מס?

במקרים שבהם נגבה מכם יותר מדי מס אתם זכאים להגיש בקשה ולדרוש את הכסף שלכם בחזרה. בעיקרון מס נגבה על פי כללים מאוד ברורים ולכן נוטים לחשוב שהוא גם נגבה מכם במדויק, כדי להימנע ממצב של גביית יתר וגם כדי שלא יהיה צורך בפעילות יזומה לקבלת החזרים, אך בפועל העניינים קצת יותר מורכבים. יש נותני שירותים שונים המסייעים בנושא זה וגם מחשבון אונליין, שבו אפשר לבדוק זכאות במהירות. במקרים רבים, מתברר מבדיקה כזו שאכן מגיע לכם החזר. כיצד זה קורה?

הרשויות גובות מס מראש על פי הערכות של הכנסתכם השנתית הצפויה. זוהי רק הערכה, והיא עשויה להיות גבוהה מדי. כמו כן, ההערכה מבוצעת על סמך תמונת מצב לגביכם בזמן נתון. התמונה עשויה להשתנות לאורך השנה לא מעט, אך האם הרשויות עודכנו בכך? לדוגמה, לידת תינוק משנה את המצב האישי וגם את הזכאות לנקודות זיכוי ממס. נקודות הזיכוי משפיעות על צמצום גובה המס, אך הן יבואו לידי ביטוי רק אם הרשויות מודעות למצב. יש עוד עניינים רבים העשויים להשפיע על גובה ההכנסות ועל גובה המס שאמור לרדת מהן.

 

 

בדקו את המצב שלכם עם מחשבון בדיקת הזכאות

באתר המרכז להחזרי מס תמצאו מחשבון שמסייע להעריך אם אתם זכאים להחזר מס. זוהי רק הערכה ראשונית, אך היא עשויה לסייע לכם להבין באיזה מצב אתם נמצאים. במחשבון יש להזין פרטים לגבי מצב משפחתי ומשכורת חודשית ממוצעת ברוטו. כמו כן, יש לענות כן או לא על כמה שאלות:

  • האם השקעתם בשוק ההון?
  • האם ב-6 השנים האחרונות חתמתם אבטלה או שלא עבדתם לפחות חודש אחד?
  • האם ב-6 השנים האחרונות החלפתם עבודה או קיבלתם העלאה בשכר?
  • האם ב-6 השנים האחרונות מכרתם נכס (ושילמתם מס שבח)?
  • האם יש לכם הכנסות מהשכרת נכס שבבעלותכם?
  • האם ב-6 השנים האחרונות נולדו לכם ילדים?
  • האם ב-6 השנים האחרונות זכיתם בהגרלות, הימורים או פרסים כספיים?
  • האם ב-6 השנים האחרונות שילמתם מזונות?
  • האם ב-6 השנים האחרונות סיימתם לימודי תואר אקדמי?
  • האם יצאתם לפנסיה?

לבסוף יש להזין שם מלא ומספר טלפון ואז ללחוץ על הכפתור למטה ("אני רוצה לבדוק אם מגיע לי החזר מס!").

תהליך קבלת ההחזר

כדי שהרשויות יוכלו לבחון את המצב שלכם ולהחזיר לכם מס עודף אתם תצטרכו להגיש בקשה ולצרף אליה את כל המסמכים הרלוונטיים, המוכיחים שאכן שילמתם יותר מדי ואתם זכאים להחזר. אם אתם עצמאים, הכול מתחיל מהדוח השנתי למס הכנסה, אשר אתם חייבים להגיש ממילא. אם אתם שכירים, אפשר להגיש דרך האינטרנט טופס 135, עם כל הפרטים המבוקשים והמסמכים שצריך לצרף לו (כולל טופס 106 המציג את כל ההכנסות שלכם במהלך שנת המס). אתם יכולים להגיש לכל שנת מס שהסתיימה בקשה בנפרד, ועד 6 שנים אחורה – יש סיכוי לא רע שסכומי ההחזר שהצטברו הם כמה מאות או אפילו אלפי שקלים, וחבל להשאיר אותם בידי הרשויות כשהם שייכים בפועל לכם.

לסיכום

כדאי ומשתלם לבדוק אם אתם זכאים להחזר מס. במקרים רבים אנשים אכן זכאים להחזרים כאלו, ובדיקה שיטתית מאפשרת לקבל את ההחזר המגיע לכם עד 6 שנים אחורה.

שאלות בנושא דעו את זכויותיכם: בדיקת זכאות להחזר מס בקלות ובמהירות

למידע נוסף על דעו את זכויותיכם: בדיקת זכאות להחזר מס בקלות ובמהירות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד