איך לנהל את תזרים המזומנים שלכם?

ניהול עסק טומן בחובו ביורוקרטיה שונה הכוללת ניהול חשבונות, התמודדות מול הרשויות ותזרים מזומנים. בכדי להוביל את העסק להצלחה חשוב לנהל את כל האלמנטים שצוינו באופן המיטבי. תזרים המזומנים הוא למעשה כל המזומנים שיצאו מן העסק או נכנסו אליו בתקופה מסוימת. ניהול תזרים המזומנים הנו תהליך הבנוי מכמה שלבים שיש לבצע בכדי לנהל את העסק על הצד הטוב ביותר, בין היתר בכדי להוביל אותו להכנסה גבוהה יותר. בכדי לנהל את תזרים המזומנים כדאי להיעזר בתוכנה לניהול תזרים מזומנים חינם או מערכות ייעודיות לניהול עסק.

תזרים מזומנים שלילי וחיובי

תזרים מזומנים שלילי הוא כאשר סכומי המזומן שיצאו מתוך העסק גבוהים יותר מהסכומים הנכנסים לעסק, זהו מצב שאף עסק לא רוצה להיות בו מאחר והוא עלול להוביל לקריסה או פשיטת רגל. בכדי לשמור על תזרים מזומנים חיובי חשוב להחמיר עם ניהול תזרים המזומנים תוך הקפדה על יסודיות, יעילות ועקביות – רק כך תוכלו לנהל את העסק באופן בריא ולהגדיל את הרווחים.

איך תעשו זאת? הכינו את כל הנתונים אודות תזרים המזומנים של העסק כולל תשקיף עתידי לשנה הקרובה. חשוב לערוך השוואה בין התשקיף הרצוי לבין תזרים המזומנים המצוי, משום שכך תוכלו לדעת אם קיימת חריגה ולטפל בה בהקדם האפשרי.

באמצעות ניתוח תשואות העסק תוכלו לחשב את התקבולים העתידיים ולאמוד את ההכנסות הצפויות לארגון. כמו כן, ניתוח נוסף ייעשה לפי ההוצאות של העסק על כל חלקיהן. כמובן שבשני המקרים יש לציין את זמני התשלום לכאן או לכאן. עוד חשוב לקחת בחשבון את ההשקעות העתידיות (כמו רכישת מחשבים חדשים, ימי צוות לעובדים וכו'). את כל אלה יש לבצע במקביל לניתוח מצבו הכלכלי האקטואלי של העסק, לרבות הלוואות, הוראות קבע וכו'.

לאחר שכל הנתונים בידינו, ניתן להזין אותם בתוכנה לניהול תזרים מזומנים או בקובץ ייעודי ולנהל את תזרים המזומנים, להשוות בין התשקיף העתידי לתזרים בפועל ולבצע פעולות בכדי ליצור תזרים מזומנים חיובי.

 איך לשפר את תזרים המזומנים?

בכדי לשפר את תזרים המזומנים לעסק, ניתן לעודד את הלקוחות לשלם לכם במזומן תמורת הנחה מסוימת, רק שימו לב שדבר זה אינו יפגע ברווחיות הכוללת של החברה. כמו כן, תוכלו להגיש בקשה לניכיון צ'קים מהבנק, מה שיאפשר לכם לקבל מזומן למול צ'קים דחויים.

ברמה הארגונית כדאי להיות עם אצבע על הדופק בנוגע לתפוקת עובדים, אם קיימים עובדים בארגון שאינם מספקים תפוקה אפקטיבית או אינם נחוצים, שקלו אם כדאי לכם להמשיך ולהחזיק אותם בתוך הארגון. מעבר לזה, תוכלו לאחד תפקידים, כלומר אם קיימים אנשים בעלי תפקידים זוטרים או חלקיים תוכלו להעביר את התפקיד לעובד אחר בתוספת תשלום. כך או כך, זה יאפשר לכם לחסוך בהוצאות. אלמנט נוסף שיכול להועיל מבחינת ניהול עובדים הוא קיצוץ בשעות הנוספות והפחתה בכמות המותרות המתאפשרת לכל עובד. כלומר, אם אתם נוטים לשלם עבור הרצאות חיצוניות, הוצאות דלק (שלא מחייבות בחוק) והוצאות נוספות שאינן הכרחיות – הגבילו אותן. אגב אם ברשותכם רכבי חברה, מוטב שתעברו לרכבים מושכרים באמצעות ליסינג משום שתוכלו לחסוך כך כספים רבים במהלך השנה. יתרה מזאת, אם אתם נעזרים בתוכנות ואפליקציות שונות לניהול, מוטב שתבררו אודות תוכנות חינמיות לרבות תוכנה לניהול תזרים מזומנים חינם.

 

ניהול תזרים המזומנים הוא אינו דבר שיש להקל ראש לגביו. מוטב לערוך תשקיפים ודוחות באופן שוטף ולהשוות בין התחזית העתידית לבין תזרים המזומנים בפועל. ניהול נכון ויסודי של תזרים המזומנים יוביל את העסק להגדלת רווחים ולהצלחה.

 

 

שאלות בנושא איך לנהל את תזרים המזומנים שלכם?

תזרים מזומנים

למידע נוסף על איך לנהל את תזרים המזומנים שלכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד