חמישה דברים שלא הכרתם על ייפוי כוח

ייפוי כוח

ייפוי כוח, הוא מושג משפטי וותיק. לא מדובר בנושא עלום ואיזוטרי, אלא להיפך – בכזה שרלבנטי לחיי היום יום של אנשים רבים. למרות זאת, רבים מודעים רק למשמעות הכללית של ייפוי כוח. זאת, כפי שהיא מתבטאת בצורות פשוטות, דוגמת מתן ייפוי כוח לאדם אחר, בכדי שיאסוף עבורכם דואר רשום. אלה עוד כמה דברים, שכדאי ומעניין לדעת על ייפוי כוח:

מחייב הסכמה

מינוי מיופה כח, מחייב את הסכמת הממונה. אי אפשר פשוט להכתיב זאת, למשל במסגרת צוואה ו"להפיל" זאת על מישהו ללא הסכמתו. יותר מכך, ההסכמה צריכה להיות מלווה בהבנה ברורה, של מה יהיה כרוך בתפקיד. היבט זה חשוב במיוחד, אם מעוניינים לבצע פעולות רבות באמצעות מיופה כוח ולאורך זמן, באמצעות ייפוי כוח מתמשך.

הגבלת זמן

אם לא הוגדר טווח הזמן למינוי מיופה הכוח, המינוי יבוטל אוטומטית, לאחר עשר שנים. כמו כן, הוא יבוטל

במקרה שבו הכשרות המשפטית של מיופה הכוח בוטלה או במקרה של פטירת מייפה הכוח (כמובן, גם במקרה של פטירת מיופה הכוח).

לא אפוטרופסות

ייפוי כוח אינו זהה לאפוטרופסות. לרוב, בית המשפט הוא שממנה אפוטרופוס. הדבר קורה, במקרה שבו אדם זקוק לסיוע מסוג זה, אבל עקב מצב של חוסר כשירות להחליט עבור עצמו, לא יכול למנות בעצמו מיופה כוח. כתחליף לכך, ניתן להגדיר מראש אדם שיהיה מיופה כוח, בעל "ייפוי כוח מתמשך". אפשר להגדיר מראש, שהמינוי ייכנס לתוקף רק במקרה של אי כשירות. כלומר, יש כאן הבדל עקרוני וגדול מאוד, של בחירה אישית מצד מיופה הכוח – בייפוי כוח הבחירה כולה בידיו, בעוד שבנושא אפוטרופסות, היא לגמרי בידי בית המשפט. החלופה העדיפה והמומלצת, היא לקבוע מראש מיופה כוח, צעד שגם משפר את הסיכוי להתאמה עתידית, בין החלטות מיופה הכוח, לבין רצונותיו והעדפותיו של המייפה.

לטיפול רפואי

"ייפוי כוח לטיפול רפואי" הוא סוג מיוחד של ייפוי כוח, שמוגבל לנושא טיפולים רפואיים. אם זה כל מה שיידרש, הגיוני להסתפק במתן סמכות מוגבלת כזו ולא במתן סמכות גורפת. ואכן, הנושא הרפואי עומד במרכז מקרים רבים שדורשים זאת. בשונה מכך, ל"ייפוי כוח מתמשך" יש הגדרה רחבה יותר והוא נותן סמכות להחליט עבור מיופה הכוח ולייצג אותו, בנושאי רכוש וגם בנושאי רפואה.

עו"ד

ייפוי כוח עושים אצל עורך דין, שהוא בעל הסמכה ספציפית לנושא זה. אין זאת רשות, אלא חובה על פי החוק. בנוסף, עורך הדין עצמו חייב להיות ללא כל אינטרס אישי בנושא. ראו "רשימת עורכי הדין שהוסמכו לחתום על ייפוי כוח מתמשך ע"פ חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב 1962", אשר זמינה באתר לשכת עורכי הדין בישראל.

לסיכום

ייפוי כוח איננו נושא מורכב מדי, אבל יש בו לא מעט היבטים שכדאי להכיר.

שאלות בנושא חמישה דברים שלא הכרתם על ייפוי כוח

ייפוי כוח

למידע נוסף על חמישה דברים שלא הכרתם על ייפוי כוח

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד