כל מה שצריך לדעת על הקמת חברה בע"מ

הקמת חברה בע"מ

מעוניינים לפתוח חברה בע"מ? חשוב להכיר את מעמד זה, יתרונותיו וחסרונותיו בהשוואה לישויות משפטיות אחרות.

במדריך זה נעבור על הדברים שצריך לדעת לפני שמקימים חברה בחוק ופותחים חברה בע"מ כגון מה זה בדיוק, מהם היתרונות והחסרונות של חברה בע"מ ומהו מחזור הרווחים ממנו כדאי לעבור למעמד של חברה בע"מ.

חברה בע"מ – מה זה בעצם?

חברה בע"מ (נקרא גם חברה או תאגיד) היא ארגון בעל מאפיינים משפטיים מובחנים המאגד קבוצת אנשים למטרה משותפת כאשר לרוב מטרה זו היא הפקת רווח כספי. ראשי בתיבות "בע"מ" הם בעירבון מוגבל, והמשמעות היא שמייסדי החברה ובעלי המניות שלה אינם כפופים לחובות החברה. חברה בע"מ היא כלי לניהול פעילות עסקית המאפשר להפריד מהפעילות הכלכלית האישית של מייסדי החברה ומספקת הגנה מסוימת במקרה של חובות ופירוק החברה.

יתרונות חברה בע"מ

לפתיחת חברה בע"מ ישנם מספר יתרונות:

שימוש יעיל יותר ברווחי העסק

בעלים של חברה בע"מ יכולים לעשות שימוש בכסף שהרוויחה החברה ונצבר בחשבון הבנק שלה למטרות השקעה. במידה והם מעוניינים לעשות זאת, הם לא צריכים למשוך את הכסף ולשלם עליו מס (מה שנקרא "דיבידנד") אלא הם יכולים פשוט להשתמש בו לצרכי השקעה מבלי לשלם מס כלל.

הפרדה בין החברה לבעלים

חברה בע"מ היא ישות משפטית נפרדת מהבעלים של החברה, וזאת לעומת עוסק פטור ועוסק מורשה בהם העוסק הוא הבעלים של העסק. חברה בע"מ היא ישות בעלת שם ומספר זהות משלה – ח"פ. כך למשל במידה ולקוח לא מרוצה מחליט לתבוע אתכם הוא יכול לתבוע את החברה בלבד ולא אתכם באופן אישי. במידה והחברה צוברת חובות, ההליך הוא פירוק החברה מנכסיה ולא ירדפו אחריכם אישית.

תכנון מס

מעמד של חברה בע"מ מאפשר מרחב תמרון רב יותר בתכנון המס וחיסכון משמעותי.

משיכת משקיעים

חברה בע"מ מאפשרת למשוך משקיעים ולגייס הון באמצעות מכירת מניות. כלי זה מאפשר גם לגייס הון וגם להרחיב את צוות החברה.

שליטה טובה יותר של רואה החשבון

כאשר מדובר בחברה בע"מ, לרואה החשבון שלה יש שליטה טובה יותר על משום שהוא מקבל יותר נתונים על העסק ופעילותו ולכן יכול לתת שירות וייעוץ טוב יותר.

חסרונות חברה בע"מ

תהליך פתיחה מורכב

פתיחת חברה בע"מ היא תהליך ארוך ומורכב יותר מאשר פתיחת עוסק פטור/מורשה. תהליך זה מצריך מילוי מסמכים, פתיחת חשבון בנק נפרד, עבודה של עורך דין ועוד. מסיבה זו רק לגוף בסדר גודל מסוים משתלם לבצע את ההשקעה ולפתוח חברה בע"מ, ורבים מתחילים מעוסק פטור או מורשה ומתקדמים לחברה בע"מ רק כשגדלים.

עלויות גבוהות יותר

עלויות ניהול חברה בע"מ גבוהות יותר מאשר אותן העלויות בעוסק פטור/מורשה, ואלו כוללות את עלויות רואה החשבון, מאזן שנתי, אגרת פתיחה ואגרה שנתית כאשר כל העלויות האלו גבוהות יותר במקרה של חברה בע"מ.

תהליך פירוק מורכב

אם תרצו לסגור את החברה, תגלו שתהליך זה ארוך ומורכב יותר מאשר סגירת עוסק פטור או מורשה. בנוסף, העלויות בפירוק חברה הן גבוהות יותר.

מאיזה סכום של מחזור רווחים מומלץ לפתוח חברה בע"מ?

לכך אין תשובה ספציפית והיא תלויה בסוג העסק שלכם, תחומו ומטרותיו. השאלה המרכזית היא אם אתם מעוניינים למשוך את כל רווחי החברה למשכורות ולא להשאיר בקופת העסק כסף, ואז ישתלם לכם להישאר עוסק פטור/מורשה או שאתם מעוניינים לצבור רווחים להשקעה ואז יש יתרונות גדולים לחברה בע"מ שמאפשרת לנצל רווחים להשקעה ללא מס.

בבחירת המסלול חשוב מאוד להיוועץ ברואה חשבון או בעלי מקצוע רלוונטיים.

שאלות בנושא כל מה שצריך לדעת על הקמת חברה בע"מ

הקמת חברה בע"מ

למידע נוסף על כל מה שצריך לדעת על הקמת חברה בע"מ

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד